Про недопущення
випалювання сухої рослинності
У весняно-осінній період в районах області здійснюються самовільні підпали сухої природної рослинності, стерні, соломи, після збиральних залишків та сміття що призводить до знищення біорізноманіття, молодих особин тваринного світу, виникає загроза пожеж в полезахисних лісових смугах, лісах, загибелі людей.
При спалюванні стерні, соломи і пожнивних залишків згорає гумус -найбільш родючий поверхневий шар, внаслідок чого знижується біологічна активність грунту.
Разом з стернею вогонь знищує безцінну біосферу ланів, яка могла суттєво підвищити врожайність у наступні роки, а на їх місце приходять патогенні мікроорганізми та бур’яни.
Випалювання залишків сухої рослинності у природних екосистемах несуть не лише соціальну відповідальність, а й адміністративну. Відповідно до статті 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, тягне за собою накладення штрафу.
Згідно зі статтею 245 Кримінального кодексу України передбачено, що знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом – караються штрафом, обмеженням або позбавленням волі на строк від 2 до 5 років. Якщо пожежа спричинила тяжкі наслідки (загибель людей, масову загибель тварин тощо) – позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
Також слід зазначити, що законодавством заборонено самовільне випалювання сухої рослинності, а порушення цієї вимоги карається штрафом. Разом з тим, в умовах війни, коли необхідно приходити на допомогу людям, жодні гроші не вартують того часу, який рятувальники витрачають на гасіння пожеж сухої рослинності.